Front Cover, Copy from SKA Library, image source: SKA

Notes

All images courtesy of United States Geological Survey. 20 Copies (Pre-edition) - 230 Copies (1st Edition)

Publisher Note english turkish

Hammer For Scale
Hammer For Scale is a visual anthology tracing discrete instances of a common field instrument as found in U.S. Geological Survey Web Archives. These images are made mostly by unidentified authors over the course of a century, and portray rock hammers photographed against varying features of the landscape. Decontextualized and placed into a particular sequence here, each image is presented with a denominative caption extracted from its accompanying summary.
This compilation tackles the peculiarities of a delineating vision, which borrows the formal qualities of an emblematic tool in configuring a standard placeholder to negotiate with nature. As these impressions echo one another with each turn of the page, what resonates is perhaps the ambivalence of the apparent withstanding the desire to inventorize the world.

Hammer For Scale
Jeolojik saha çalışmaları sırasında yaygın olarak kullanılan kaya çekiçlerinin “A.B.D. Jeoloji Araştırmaları Kurumu” arşivinden seçilmiş görüntülerinden oluşan Hammer For Scale, bu simgesel el aletini manzaranın çeşitli unsurlarıyla ilişki halinde gösteren fotoğraflardan kurgulanmış bir antoloji olarak düşünülebilir.
Yaklaşık yüz yıllık bir süre zarfında, çoğunlukla kimliği belirsiz fotoğrafçılar tarafından üretilen bu görüntüler bu kitapta yeni bir dizge altında bir araya gelirken, kendilerini tasvir eden metinlerden alıntılanmış tanımlayıcı fotoğraf altı yazıları da onlara eşlik ediyor. Doğa ile kurduğu ilişkide, fonksiyonel bir nesnenin biçimsel özelliklerinden faydalanarak, onu standart bir ara bulucuya dönüştürmeye çalışan yalıtıcı bakışın kendine has tuhaflıkları bu derlemenin merkezinde yer alıyor.
Source

Artists’ Book

hammer for scale

by Ege Kanar

Publisher self-published
Release Place Istanbul, Türkiye
Edition 1st edition
Release Date June 2017
Credits
Artist: Ege Kanar
Printrun 250
Work  
Subform Photobook
Topics Geology, Measurement, Photographic Anthology
Methods Archive Material, Found Photography
Dimensions 12.0 × 16.5 cm
Pages 161
Technique Digital Offset

1 institution has this

SKA

last updated 940 days ago

Created by SKA

Edited by edcat, SKA